
Nezávislá média
3
V nadcházejícím volebním období bude svoboda médií v ČR velmi důležitým tématem. Sledujeme rostoucí politický tlak na veřejnoprávní média, návrhy vedoucí k jejich finančnímu oslabení a možné účelové restrukturalizaci.
V kombinaci s rizikem koncentrace vlastnictví médií a šířením dezinformací hrozí, že občané ztratí přístup k nezávislým a ověřeným informacím.
Ochrana mediální svobody je proto zásadní pro obranu demokratických institucí, veřejné kontroly a férového volebního procesu.

V oblasti nezávislosti médií jsme se zaměřili hned na několik zásadních témat. Především se jednalo o ochranu nezávislosti veřejnoprávních médií, nezávislost rad médií a svobodu a nezávislost médií jako takových. Velkým tématem je také implementace Evropského aktu o svobodě médií (EMFA).
Povedlo se spustit web zacoplatim.cz, který vysvětluje, proč jsou koncesionářské poplatky důležité a proč by veřejnoprávní média neměla být placena ze státního rozpočtu.
Zmapovali jsme financování regionálních médií a jejich propojení s politiky, abychom poukázali na jejich nedostatečnou regulaci a mezery v systému financování.
-
Sloučení České televize a Českého rozhlasu: může vést k dosazení vlastních osob, snazšímu ovládnutí veřejnoprávních médií a k omezení role veřejnoprávních médií jako hlídače mocných.
-
Tlak na omezení veřejnoprávního obsahu: snaha o omezení investigativní žurnalistiky, menšinových programů, regionálních studií a kulturních pořadů.
-
Finanční tlak na veřejnoprávní média: snížení koncesionářských poplatků nebo úplná změna financování veřejnoprávních médií.
-
Nerovný přístup novinářů do institucí: hrozí selektivní výběr spřátelených médií, osočování kritických novinářů.
-
Zásahy do nezávislosti Rad médií veřejné služby a ředitelů médií: například změnou pravidel volby či jejich snadnější odvolatelností.
-
Zneužívání regionálních médií k vlastní propagaci: zejména médií vlastněných obcemi či kraji, bez dostatečné oponentury a kontroly.
-
Zavedení práva na opravu: nepřiměřené právo na opravu, jako je navrhováno na Slovensku, může vést k omezení svobody médií a tisku a být zneužíváno k šikaně médií.
-
Zastrašování novinářů zneužíváním žalob (tzv. SLAPPs): zneužívání soudních řízení povede k omezování účasti novinářů a občanské společnosti na veřejném životě a umlčování kritických hlasů.
-
Novela zákona
o České televizi
a Českém rozhlasu
Zákony o České televizi a Českém rozhlasu a o rozhlasových a televizních poplatcích, ve kterých se povedlo zakotvit dostatečné a předvídatelné financování ČT a ČRo.

LEGISLATIVNÍ ÚSPĚCHY
Malá mediální novela, sněmovní tisk
Novela zákonů o České televizi a Českém rozhlasu přijatá v roce 2023 zakotvila účast Senátu na volbě členů rad médií veřejné služby. Tím se podařilo upevnit nezávislost Rady a oslabit politické tlaky na její fungování.

Rozšíření kompetencí NKÚ
Byl předložen senátní návrh ústavního zákona, Senátní tisk č. 76, který usiluje o rozšíření kompetencí NKÚ o dohled nad hospodařením České televize a Českého rozhlasu.

Zákon
o mediálních službách
Podařilo se nám prosadit několik připomínek k zákonu, který adaptuje nařízení Evropský akt o svobodě médií.

URGENTNÍ KROKY
Obrana ČT a ČRo
Vytvoření akčního plánu pro snahy o oslabení veřejnoprávních médií jako je sloučení ČT a ČRo, zásahy do Rad apod.
PRO BUDOUCÍ VOLEBNÍ OBDOBÍ
Ochrana proti účelovým žalobám (SLAPPs)
Transpozice evropské směrnice k zamezení a odhalení účelových a zneužívajících žalob a vytvoření ochranného systému pro novináře a občanskou společnost.
Zakotvení definice online médií
Je zapotřebí posunout dále diskuze o zakotvení definice online médií
Monitoring regionálních médií
Nastavení regulace, která pomůže regionálním médiím a bude předcházet koncentraci vlastnictví těchto médií.
ORGANIZACE


